Były inżynier Microsoft odsiedział 9 lat w więzieniu w sprawie, która wiąże się z użyciem Bitcoin Mixerów

Amerykański sąd w Seattle skazał byłego inżyniera Microsoftu na 9 lat więzienia po uznaniu go za winnego 18 federalnych przestępstw związanych z jego skomplikowanym planem oszukania giganta technologicznego na 10 milionów dolarów. Wydając wyrok, sąd oskarża Wołodymyra Kwaszuka, inżyniera oprogramowania i obywatela Ukrainy, za próbę zamaskowania cyfrowych dowodów poprzez użycie mikserów bitcoin oraz nielegalne wykorzystanie kont i haseł współpracowników w celu wsparcia tego programu.

Wyrafinowana obudowa

Według akt sądowych, Kvashuk, obywatel Ukrainy, został skazany w lutym 2020 r. Za oszustwa bankowe, pranie pieniędzy, kradzież tożsamości, a także składanie fałszywych zeznań podatkowych.

W swojej reakcji na wyrok prokurator Brian T Moran składa hołd „partnerom organów ścigania i prokuraturze USA” za zwycięstwo w sprawie, która „wymagała zaawansowanych, technologicznych umiejętności do prowadzenia dochodzeń i ścigania”. Komentując surowość kary, prokurator USA mówi:

„Kradzież od pracodawcy jest wystarczająco zła, ale kradzież i udawanie, że winni są twoi koledzy, poszerza szkody poza dolary i centy”.

Zgodnie z dokumentami złożonymi w sądzie, Kvashuk, który był zaangażowany w testowanie platformy sprzedaży detalicznej online firmy Microsoft, jest oskarżony o „wykorzystywanie tego testowego dostępu do kradzieży„ wartości przechowywanej waluty ”(CSV), takich jak cyfrowe karty podarunkowe”.

Bogaty styl życia

Wykorzystując dochody ze sprzedaży kart podarunkowych, Kvashuk „kupił dom nad jeziorem o wartości 1,6 miliona dolarów i pojazd Tesli za 160 000 dolarów”. W miarę eskalacji kradzieży Kvashuk zaczął „używać testowych kont e-mail powiązanych z innymi pracownikami”, aby zatrzeć ślady. Dokument dodaje:

Użył usługi mieszania bitcoinów, aby ukryć źródło, z którego środki ostatecznie trafiają na jego konto bankowe. W sumie w ciągu siedmiu miesięcy nielegalnej działalności Kvashuka około 2,8 miliona dolarów w bitcoinach zostało przelanych na jego konta bankowe i inwestycyjne. Kvashuk następnie złożył fałszywe zeznania podatkowe, twierdząc, że bitcoin był prezentem od krewnego.

W międzyczasie w notatce z wyrokiem prokuratorzy pan Kvashuk za bezczelne czyny, które „rzuciły innych pracowników Microsoftu pod blask podejrzeń”. Oskarżają także Kvashuka o to, że nie wziął na siebie odpowiedzialności po tym, jak powiedział sądowi „serię oburzających kłamstw”, nie okazując „wyrzutów sumienia ani żalu za swoje zbrodnie”.

W ramach kary Kvashuk „otrzymał nakaz zapłacenia 8 344 586 dolarów w ramach restytucji”, podczas gdy grozi mu „deportacja po odbyciu kary pozbawienia wolności”.